Igas Eesti inimeses peitub supervõime, mis aitab meie loodust hoida. Selleks pole superkangelase kombel lendamine ega aja peatamine, vaid hoopis enda ökoloogilise jalajälje vähendamine.
Reedel, 17. mail istutasid RMK eestvedamisel enam kui 1100 inimest Eesti eri paigus metsa. Kokku istutati 11 hektarile ligi 45 000 puud. Dimediumi hakkajad kliimakangelased panid Tartumaal Võõpste külas kasvama mitusada kuuske. Paljude jaoks oli puude istutamine esmakordne kogemus. Saime teada, et reedesel metsaistutuspäeval mulda saanud pisikesed puud suudavad siduda 1500 inimese keskmise aastase autosõiduga tekkiva süsiniku!
Ostujuht Tarmo jalad
Maailma kliima tasakaalus hoidmiseks on lisaks noorte puude istutamisele lugematuid viise. Meie supervõimed peituvad näiteks ka teadlikus tarbimises, prügi sorteerimises ja isikliku autotarbimise läbimõtlemises.
RMK nõuanded, kuidas saada kliimakangelaseks:
- Istuta puid! Puud seovad süsihappegaasi, puhastavad õhku, pakuvad kaitset kuuma ja tuule eest ja leevendavad stressi.
- Vali tooteid, mis on tehtud puidust või sisaldavad seda! Puidust valmistatud tooted ja ehitised talletavad süsiniku endasse ja võtavad selle pikaks ajaks ringlusest välja. Lisaks jäävad samal ajal õhku paiskamata plasti ja nafta töötlemisel tekkivad kasvuhoonegaasid.
- Vali korduvkasutatavad nõud ja kohvitopsid! Aitad kaasa prügi ja ületootmise vähendamisele ning lisaks jäävad ühekordsete nõude hävitamisest tekkivad mürgised ühendid õhku paiskamata.
- Vähenda tarbimist! Kiirmood ahvatleb meid pidevalt uusi riideid ja asju ostma, kuid tõeline kliimakangelane valib keskkonnasõbralikult valmistatud, vastupidavad ja parandatavad tooted.
- Kustuta lahkudes tuli! Igapäevaeluks ja töötamiseks ei ole võimalik elektrist loobuda, kuid kindlasti on võimalik seda säästlikumalt teha. Kasvõi mõelda, kas millegi elektrivõrgus hoidmine on väärt seda kogust fossiilset kütust, mida selleks põletatakse.
- Liigu rohkem jala või rattaga. Mõjub hästi tervisele ning aitab vähendada süsihappegaasi kogust.
- Eelista kodumaist toitu, teenuseid, tooteid ja puhkust – nõnda vähendad transpordiga tekkivat süsihappegaasi kogust.
- Tarbi kraanivett. Kraanivesi on keskkonnasõbralik, soodne ja alati värske! Vee pudelisse panek, pudelite toomine ja hilisem ümbertöötlemine nõuab väga suurel hulgal lisaressursse.
- Sorteeri prügi. Prügi sorteerimine võimaldab ressursse korduvalt kasutada.