Dimediumi rahva sügaval südame põhjas on siiras soov, et ka meie lapselapsed sööksid kodumaist tervislikku toitu. Olenemata linnarahva võõrandumisest, võimul olevast valitsusest, maailma suurte tujudest ja jõust, on Eestimaa kestlikkuse kõige tugevam alustala meie endi toodetud päristoit. Et see jääb kestma, näitas ka meie 21 aastat kestnud aastasümpoosionite traditsioon.
Esimest korda toimus sümpoosion mitmes saalis, sest meie teemadering on loomakasvatuse kõrval laienenud ka taimekasvatuse maadele. Pidulikuks ühisfilosofeerimiseks said kokku kõik need, kes toovad Eesti inimeste toidulauale värske piima, leiva ja liha. Auväärne seltskond kogunes vastvalminud suurejoonelise Eesti Rahva Muuseumi peamajas Tartus Raadil.
Pärast Sivar Irvali põnevat atroptseeni mõjureid kirjeldavat tervituskõnet rääkis Dimediumi nõukogu esimees Kadri Kullman uuest inspireerivast juhtimisstiilist, mida kasutavad edukalt arenenud maailma tippjuhid ja mis annab pikaajalise kestva tulemuse.
Tulevikku ehitavad juhid, kes suudavad inspireerida iseennast ja oma kolleege - Kadri Kullman
Enne esimesele vaheajale minemist koondusid üle 200 osalise suureks sõbralikuks sülemiks, et ühispildile mahtuda.
Edasi kulges päev kahes saalis. Hurda saalis kuulasid loomakasvatajad dr vet med Kerli Mõtus ülevaadet veiste viirushaiguste tekitatavast majanduslikust kahjust ja võimalustest seda hästi korraldatud bioohutuse ja õigete vaktsineerimisskeemidega ära hoida.
Päeva kolmas osa oli põnev diskussioon silo teemal. Laval oli korraga nii teaduspool, mida esindas Andres Olt EMÜ-st ja kaks väga kogenud praktikut ̶ Edda Vahtramäe Laatre Piimast ja Märt Riisenberg Kehtna Mõisast. Märt vaatles silotegu majanduslikust ja Edda looma tervise seisukohast. Kõik kolm olid aga ühel meelel, et riknenud silo loomadele sööta ei tohi.
Samal ajal kuulasid taimekasvatajad videokonverentsi saalis Alo Põldmaa ülevaadet Basfi uutest taimekaitsevahenditest. Gert Pageli ja Mikk Mehide ettekanne Pilk tulevikku — drooniseire Eestis, näitas põllumeestele uusi võimalusi, kuidas drooni abil kulusid kokku hoida ja täppisväetamist korraldada.
Leedu põllumeeste konsultatsioonifirma Zemdirbiu Konsultacijos direktor Ernestos Petrauskas andis ülevaate taimefüsioloogiast ja õigesti ajastatud leheväetiste kasutamisest.
Pikk päev lõppes mõnusates vestlusringides pidulikult kaetud laudade taga ERMi restoranis. Soovijad said külastada muuseumi püsiekspositsiooni.
Tänan kõiki külalisi ja taaskohtumiseni Dimediumi XXII aastasümpoosionil 25. jaanuaril 2018!
Sivar Irval
Lugege samal teemal artiklit Äripäeva teemaveebist pollumajandus.ee: Dimediumi XXI aastasümpoosion