Koerte 5 kummalist käitumisviisi

Remediumi lemmikloomatoodete ekspert Inga Liis selgitab oma artiklis lähemalt, mis ajendab koeri kummaliselt käituma. Koeraomanikuna olete kindlasti sattunud tunnistajaks koera mõnele veidrale käitumisviisile ja võibolla olete mõelnud, miks loom just nii käitub. Loodetavasti leiame nüüd mõnele teie küsimusele vastused.
 

1. Enne magama heitmist kohapeal tiirutamine

Tuhandeid aastaid tagasi ei olnud koertel pehmeid riidest pesasid, kus magada. Looduses pidid koerlased enne magama heitmist mugava aseme tarvis pika rohu maha tallama, peletades nii eemale ka suuremad putukad ja maod. Arvatakse ka, et sellised maha tallatud magamiskohad näitasid teistele, et territoorium on hõivatud. Seega on selline tiirutamine enne magama heitmist  koertel pika aja jooksul välja kujunenud instinktiivne käitumine.
 

2. Saba taga ajamine

Nii kutsikate kui täiskasvanud koerte puhul on saba taga ajamine täiesti tavaline käitumine. Kui aga koer teeb seda väga sageli, võib tegemist olla kompulsiivne häirega (nt bullterjerid ja saksa lambakoerad). Sellisel juhul vajab koer spetsialisti abi. Koerad ei pruugi saba taga ajada igavusest nagu sageli arvatakse. Viimaste uuringute põhjal väidetakse, et selliselt käituvad koerad on liiga varakult ema juurest ära võetud või on neil vitamiin B6 või C vaegus. Leiti ka, et sellised koerad on sageli arglikumad nii helide kui teiste inimeste suhtes.Saba taga ajamist võib põhjustada ka mõni tervisemure, nt parasiidid või probleemid pärakupaunadega.
 

3. Maapinna kraapimine peale häda tegemist

Selliselt käitudes ei ürita koer mitte oma väljaheiteid peita vaid märgistavad hoopis oma territooriumi. Nii väljaheide kui kraapimisjäljed jätavad teistele koertele infot territooriumi hõivatuse kohta. Koertel on käpapadjanditel lõhnanäärmed, millega jäetakse pinnase kraapimisega infot teistele koertele. Sagedamini täheldatakse sellist käitumist isaste koerte juures.
 

4. Toidu laiali vedamine

Päris paljud koerad võtavad kausist suutäie krõbinaid, viivad selle teise asukohta ja alustavad alles siis söömist. Selline käitumine pärineb jälle ammusest ajast, kui koerad karjana saaki jahtisid. Peale saagi mahamurdmist võttis koer tüki saaki ja eemaldus, et seda rahus süüa. Tänapäeva modernses ühiskonnas võib tegemist olla ka lihtsalt ebasobiva toidukausi või selle asukohaga. Mõnda koera häirib näiteks ka kaelarihma küljes oleva metallist medaljoni kõlin vastu metallist kaussi.
 

5. Kui inimene sügab koera, tekib koeral tahtmatu refleks kaasa sügada

Kas sinu koeral on kindel koht, mida sügades hakkab koer oma jalaga kaasa sügama? Kui sa arvad, et ta teeb seda mõnust, siis eksid ja võiksid proovida sügada mõnda teist kohta. Koerad hakkavad jalaga kaasa sügama, sest sügamine tekitab neis nö sügamisrefleksi. Koera poolt on see täiesti tahtmatu reaktsioon. Koera sel hetkel hoolikalt jälgides võite märgata hämmingut tema ilmes. Koera sügades või kõditades ärritate tema nahka samal viisil kui seda teeb tuul või putukad. See aktiveerib närvid koera naha all, mis on ühenduses seljaajuga, andes jalalihastele ärritajast vabanemiseks märguande sügamiseks. Loomaarstid võivad näiteks sama sügamismeetodit kasutades kontrollida seljaaju probleeme, samamoodi nagu inimestel koputatakse reflekside kontrollimiseks haamriga põlvedele.
 

Koerte kummalised käitumisviisid
Koerte kummalised käitumisviisid