Kuidas ja miks harjutada koera puuriga?

Remediumi lemmikloomatoodete ekspert Inga Liis teab, et inimesele võib tunduda puur julm või ebainimlik vahend aga seda tuleks hoopis vaadata läbi koera silmade.  Enne kui koertest said lemmikloomad, otsisid nad ka looduses turvalist ja ümbritsetud peidupaika. Koerlased looduses kaevavd uru, kus oma järglased üles kasvatada. Puur asendab kutsikale seda turvalist ja ümbritsetud peidupaika. Puur on hea abivahend õpetamaks kutsikale puhtuse pidamist, samas ka mugav ja turvaline koht koerale, kui seda on õpetatud ja kasutatud õigesti. Õige kasutamise korral on puur hea abivahend piiramaks turvaliselt kutsika liikumist ja samas saab sellest kutsika lemmik koht puhkamiseks. Mida varem koera puuriga harjutama hakata seda parem. Enamus harjuvad sellega kohe, mõnedel võtab harjumine veidi aega.

Õpetamise meetodid:

  • Muuda puur mugavaks asetades sinna tekike ja mänguasju.
  • Jäta puuri uks lahti, nii et kutsikas/koer saaks minna puuri sisse tutvuma.
  • Julgusta teda visates puuri sisse maiuseid ja mänguasju.
  • Ära sulge puuri ust kui koer on otsustanud sinna sisse minna, las ta ise valib kui kaua ta seal on ja millal ta väljub.
  • Kui koer on juba puuriga harjunud siis võib hakata ust sulgema, kuid esialgu vaid vähga lühikeseks ajaks.
  • Suletud puuris viibimise aega pikenda tasapisi, samal ajal jäta koerale sinna põnevaid maiuseid või mänguasju.
  • Paku koerale tema toit puuris, see tõstab puuri väärtust.
  • Kui koer hakkab puuris vinguma või haukuma siis oota kuniks koer vaikib, enne kui puuri ukse avad ja koera välja lased.
  • Ära mitte kunagi kasuta puuri panemist karistusena, kui koer on teinud pahandust.
  • Ära hoia koera puuris väga pikalt (v.a öösel). Võimalda koeral vahepeal end liigutada ja käia tualetis. Viibida väikeses puuris 8 tundi on koerale tõeline piin. Mida pikem on puuris viibimise aeg seda suurem peaks olema puur. Kui koer peab viibima puuris väga pikka aega siis oleks mõistlik puuri juurde lisada ka aedik.

Eriti oluline on kutsikate puhul lubada neid iga tunni või paari tagant pissile. Kutsika põis on väikene ja vajab sagedamini tühjendamist, kui täiskasvanud koeral. Kui kutsikas on pidevalt sunnitud pissima oma puuri siis see raskendab puhtuse pidamise õpetamist.
Puuri suurust valides, tuleks jälgida, et koer saaks seal vabalt püsti seista ja ringi keerata.

Tänapäeval on puure väga palju erinevaid, nii materjali kui disaini poolest. Igaühele peaks leiduma sobiv. Metallpuurid on head kuna need on närimiskindlad, plastikpuurid on eriti sobivad transpordiks ja riidest puurid on jälle mugavad kaasas kandmiseks. Eraldi puurid on ka autodes kasutamiseks, mis lisavad turvalisust avarii korral. Kodus kasutamiseks on võimalik puur katta riide või matejaliga mis sobib teie kodu sisustusega.
 

Puuriga harjutamine
Puuriga harjutamine