MUI ja REI - taastootmise uued indeksid

16.04.2025
Loomakasvatus

Karja kujundamine algab aretuseesmärkide seadmisest ja aretusmaterjali valikust. Täna tehtud otsused määravad tulevaste lehmade, mullikate ja vasikate tootlikkuse ja tervise võimekuse. Dimediumi taastootmisprogramm toetab sind tuleviku karja loomisel.
Uued indeksid aitavad sul teha veel targemaid ja teadlikumaid otsuseid.

 

Mis on REI?

REI tähistab taastootmise efektiivsuse indeksit. See indeks on geneetilise valiku tööriist, et toetada emasloomade üldist sigivust.

REI ühendab kõige olulisemad emaslooma sigivuse tunnused ühte indeksisse. Indeks soodustab nii lehmade kui ka mullikate paremat taastootmist, säilitades samal ajal positiivse seose nii toodangu- kui ka karjaspüsivuse tunnustega. REI-ga saavad piimatootjad keskenduda jõudluse parandamisele, parandades samal ajal ka taastootmise efektiivsust kogu karjas. See teeb REI-st tõeliselt revolutsioonilise indeksi!

Milliseid tunnused REI sisaldab?

  • 25% tütarde tiinusmäär – TTm (DPR)
  • 25% lehmade tiinusmäär – LTm (CCR)
  • 25% mullikate tiinusmäär – MTm (HCR)
  • 25% varajane esmaspoegimisiga – (EFC)

See tähendab, et pool ehk 50% REI-st keskendub mullikate sigivuse (HCR ja EFC) parandamisele ning 50% lehmade sigivuse (DPR ja CCR) parandamisele.

REI arvutamisel kasutatakse 4 sigivuse tunnust, mida on kogunud CDCB (Council of Dairy Cattle Breeding, USA).

Holstein USA avaldas hiljuti oma sigivusindeksi (FI) uuendatud versiooni, mis erineb REI-st. Nii REI-l kui ka FI-l on emasloomade sigivuse parandamiseks sarnased eesmärgid. Peamine erinevus seisneb selles, et REI paneb võrdse kaalu nii lehmade kui ka mullikate sigivusele, kuid sigivuse indeks keskendub 80% indeksist lehmade taastootmisele ja ainult 20% mullikate omale. Nende kahe indeksi võrdlus on näidatud tabelis.

Farmides, kes soovivad tagada emasloomade sigivust järgmises põlvkonnas, tuleks REI-d kasutada osana kohandatud geneetilises plaanis. Taastootmise efektiivsuse indeks on lisatud Alta Bull Searchi, seega saab vaadata Alta pullide REI väärtusi. Täpsemaks otsinguks on võimalik kasutada Alta Bull Search’i valikut, et lisada REI otse farmi geneetilisse plaani – jaotis on blokis “Tervisetunnused”.

Edumeelsed piimakarjakasvatajaid – kutsume teid tegema koostööd oma Alta nõustajaga uue geneetilise plaani koostamisel või valikukriteeriumide muutmisel, kaasates plaani ka taastootmise efektiivsuse indeks!

Mis on MUI?

MUI (Modern Udder Index) ehk funktsionaalse udara indeks on loodud farmeritele, kes vajavad ühte või mõlemat järgmistest:

  • Rõhk udaratunnuste valikule, soodustades mõõduka suurusega, kauem karjaspüsivaid ja produktiivsemaid lehmi.
  • Järgmine põlvkond lehmi, kes sobivad paremini lüpsiplatsi või robotisse, kuna neil on soovitum udara keskside, nisa pikkus ja -asetus.

MUI peamine eesmärk on säilitada funktsionaalsed udaratunnused, mis mõjutavad lüpsiplatsi jõudlust, parandades samal ajal udaraomadusi, mis kokkuvõttes aitavad kaasa eluaja tootlikkuse tõusule.

Millised tunnused kuuluvad MUI-sse?

Indeksi jaotus on järgmine:

  • 20% tagaudara kõrgus*
  • 20% tagaudara laius*
  • 14% nisa pikkus***
  • 10% eesudara kinnitus*
  • 9% udarapõhja kõrgus***
  • 9% keskside***
  • 9% taganisade asetus***
  • 9% esinisade asetus***

* - piiratud maksimaalne tunnus | *** - kahesuunaline tunnus **** - keskudara toetus – keskside ja udarapõhja kõrgus koos

Kahesuunalised ehk optimaalsed tunnused edendavad valikut populatsiooni keskmise suunas. Traditsioonilise näitena on tagajalad külgvaates, kus soovitav ei ole püstine ega ka saabelseisuga tagajalgade asetus.

Kaheksal udara üksiktunnusel põhinev MUI keskendub produktiivse tuleviku lehma tootmisele.

MUI kaasab tunnuseid, mida enamik farmereid robotis ja lüpsiplatsil jälgib: nisa pikkus (praegu liiga lühikesed) ja nisade asetus (praegu liiga lähestikku), keskside (liiga tugev, mis tõmbab nisad veelgi üksteisele lähemale). Neid tunnuseid käsitletakse nõuetekohaselt MUI osana, säilitades samal ajal optimaalse lehma suuruse ning piima koguse ja -komponendid.

Lisage MUI väärtus oma kohandatud geneetilisse plaani, leides selle jaotisest “Välimikutunnused” ning tehke koostööd oma Alta nõustajaga uue geneetilise plaani koostamiseks!

Milline on MUI parim väärtus?

MUI väärtused jäävad vahemikku 0-15. Suuremad arvud on soovitumad just kaasaegsete udaratega lehmade tootmiseks, kes töötavad funktsionaalselt tänapäeva pidevalt arenevas piimanduse keskkonnas.

Alusta tuleviku karja loomist täna!

Dimediumi aretusspetsialistid annavad sulle professionaalset nõu ja toetavad lahenduste rakendamisel.
Aitame tagada, et sinu investeering oleks tasuv ning vastaks karja geneetilistele eesmärkidele. Koos leiame parima viisi püstitatud eesmärkide saavutamiseks!