Piimakarja sigivus on taas aktuaalne teema

10.10.2017

Oktoobri esimesel nädalal oli Eesti loomaarstidel ja -kasvatajatel külaline maailmapraktika tipust – Hollandi loomaarst, lektor ja üks Cow Signals® kontseptsiooni loojatest Joep Driessen. Tema külaskäiku toetasid Maaelu arengukava ja Euroopa Liit.

Oktoobri esimesel nädalal oli Eesti loomaarstidel ja -kasvatajatel külaline maailmapraktika tipust – Hollandi loomaarst, lektor ja üks Cow Signals® kontseptsiooni loojatest Joep Driessen. Tema külaskäiku toetasid Maaelu arengukava ja Euroopa Liit.

Joep Driesseni Cow Signals® treeningu vundamendiks on lehma „terviseteemant“. Joepi loengud ja töötoad on üdini praktilised ja samas nauditavad tänu oma selgele, läbimõeldud ja mõnusa huumoriga vürtsitatud esitlusele. Ta õpetab nägema ja hindama nii üksiklooma kui karja tervikuna ning koostama loomade vaatlustulemuste põhjal soovitusi farmi olukorra kiireks parandamiseks.

Joep Driessen on koolitusi läbi viinud 68 erinevas riigis nii Euroopas, Aasias, Ameerikas kui Austraalias. Eesti loomaarstidele ja -kasvatajatele on dr Driessen tuttav juba 2010. aastast, mil ta esmakordselt pidas loenguid ja viis läbi farmipraktikume.

Seekordse külaskäigu esimese üritusena toimus Joep Driesseni Cow Signals® treening Dimediumi müügiesindajatele ja Vetpointi loomaarstidele, mille käigus tutvustati lehma „terviseteemantit“. Farmipraktikum õpetas hindama nii looma üksikuna kui karja tervikuna ning koostama vaatlustulemuste põhjal soovitusi farmi olukorra kiireks parandamiseks.

Kolmapäeval, 4. oktoobril toimus Viljandimaal Vana-Võidus infopäev Sigivus  ̶  karja taastootmise alus, kus Joep Driessen oli peaesineja. Päev oli huvitav ja kasulik piimafarmi juhtidele ja edukast karja sigivusest huvitatud loomakasvatajatele. Infopäeval sai selgemaks, mis mõjutab karja sigivusnäitajaid ja kuidas parandada karja sigivusega seotud protsesse. Päev pakkus praktilist infot ja näpunäiteid, mida kohe oma farmis rakendada.

Lisaks toimus Cow Signals®-sarja kuuenda eestikeelse raamatu Sigivus. Sigivuse haldamise praktiline käsiraamat esmaesitlus. „Üks vasikas igalt lehmalt igal aastal,“ on endiselt loomakasvatuses kehtiv oluline kasumlikkuse näitaja, kuid seda polegi nii lihtne saavutada. Käsiraamat pakub palju häid nõuandeid ja otseseid juhiseid.

Neljapäeval, 5. oktoobril leidis aset konverents Tänapäevane lähenemine sigivus- ja poegimisprobleemidele piimafarmides töötavatele loomaarstidele ja seemendajatele. Päeva esimeses osas said loomaarstid dr Kalle Kaselt ülevaate sigivusalasest olukorrast ja kaasnevate haiguste esinemisest Eesti karjades. Joep Driessen rääkis sigivusest ja sellega seotud probleemidest loomaarsti vaatevinklist lähtuvalt. Konverents andis rohkelt uusi mõtteid sigivusnäitajate parandamiseks.

Nagu märkis konverentsil osalenud EMÜ sigimisbioloogia osakonna professor Andres Valdmann, on Joep Driesseni puhul tegemist maailmatasemel praktikuga, kelle tohutust kogemustepagasist on alati midagi kasulikku õppida.

Reedel, 6. oktoobril toimus EMÜ katsefarmis praktikum, kus eelmisel päeval omandatud teoreetilistele teadmistele lisas praktilised oskused töö farmis.

Joepi loenguid tõlkis loomaarst Ulrika Tuppits Vetpointist, kes on Eestis nii veiste kui hobuste sigimisteemadel tunnustatumaid praktikuid. Samuti juhtis Ulrika koos kolleeg Silver Butlersiga praktikapäeva ultraheliuuringute õpituba.

 

Katrin Tilk