Strateegilise aretusplaani koostamine

15.04.2020
Loomakasvatus

Täna, 15. aprillil toimus Dimediumi ja Alta veebinaride triloogia kolmas loeng. Kui oma varasemates veebinarides oli juttu geneetilistest plaanidest üldisemalt ja sellest, kuidas genoomika geneetilist progressi mõjutab, siis seekord arutles lektor Anneke Talsma (Alta Genetics Inc) selle üle, kuidas strateegilise plaani rakendamine geneetilist progressi toetab ja millised tööriistad on olemas, et aidata langetada parimaid otsuseid.

Strateegilised aretusplaanid toetavad piimafarmi geneetilist progressi ja kasumlikkust. Alustuseks tuleks üle vaadata praakimise ja asenduste strateegia ning mõista, kui palju asendusi on mõistlik teha. Lisaks tuleks mõelda, kuhu me soovime järgmise 5 aastaga jõuda. Need küsimused aitavad otsustada, kui palju aretusmaterjali me vajame. Võimalik on kasutada erinevaid abivahendeid nagu Lehma Karja Indeks (Alta) ja geneetiline testimine, et hinnata loomi vastavalt oma aretuseesmärkidele ja keskenduda geneetilise progressi toetamisele. Seejuures tuleks jälgida loomade kasumlikkust (nt Dairy Comp karjahaldustarkvara abil), et otsustada, milliste lehmade ja mullikatega jätkata. Edasi saame hinnata, millist aretusmaterjali kasutada – tavalist, suguselekteeritud, lihaveise või Concept Plusi.

Strateegilised aretusotsused

Võtke meiega ühendust ja me aitame teil paika panna strateegilise aretusplaani, et saavutada oma piimafarmi majandamisel veelgi suuremat kasumlikkust.

Kätlin Saavan
Dimediumi aretusspetsialist
katlin.saavan@dimedium.ee | 5788 8912