Uus ja veelgi parem sugukalasööt forellile

EFICO Genio 991 on aastaid olnud enim müüdud sugukalasööt forellile Euroopas. Nüüdsest sisaldab sööt standardina Bactocell® probiootikumi.

BioMar’i Taani tehase ja Baltikumi turu juhi Ole Christenseni sõnul soovisid nad sööta juba ammu Bactocell® probiootikumiga rikastada. – Viisime juba 2006. aastal läbi märkimisväärsete tulemustega katseid: sugukaladel, keda söödeti Bactocell® probiootikumi sisaldava söödaga, oli eluvõimelisus kudemise järel oluliselt paranenud.

Ole Christenseni sõnul ei olnud kahe katse järel siiski võimalik teadmisi kohe praktikasse rakendada. Esmalt tuli oodata EL heakskiitu Bactocell®i vesiviljeluses kasutamiseks. Heakskiit saadi 2009. aastal ning see on tänaseni ainus vesiviljeluses kasutatav tõestatud toimega probiootikum. Lisaks sellele nõudis probiootikumide tehniline lisamine nende kuumatundlikkuse tõttu tootmises suuri investeeringuid. Kui BioMari startersööda tootmisliinile Taanis tehti investeering juba 2009. aastal, siis suurte graanulite tootmisliini, mis vajas paiguti täielikku ümberehitust, investeeriti alles käesoleval kevadel. Mitmed farmerid on varasemalt Bactocell® probiootikumi söödale ise juurde lisanud, mis on kokkuvõttes siiski küllaltki tülikas meetod.
 

Suurem resistentsus seenhaigustele

BioMari 2006. aastal läbiviidud uuringud tõestasid Bactocell® probiootikumi positiivset toimet seenhaiguse Saprolegniasis vastu, mis on sugukarja puhul üks suuremaid surmapõhjuseid. Seenhaigus levib haavade ja kahjustunud koe kaudu tervetesse kudedesse. Sageli on esmasteks sümptomiteks tupsud kala nahal, uimedel, lõpustel või silmade ümber.  

Katsete tulemused näitasid enam kui 50% suremuse vähenemist kalade hulgas, kellele anti Bactocell® lisandit sisaldanud sööta. Loomulikult ei ole sööt ainuke tegur Saprolegniasis seenhaiguse vältimiseks – optimaalsel tasemel tuleb hoida kõik kalakasvatuse parameetrid. Saprolegniasis tabab kalu ennekõike siis, kui vee kvaliteet on halb, kalade tihedus on liiga suur või kui kalu on käsitlemisel vigastatud.

 

Tulevikku suunatud pilk

Täna oleme probiootikumide kasulikust toimest ja nende mõjust kaladele teadlikumad kui varem. Christenseni sõnul näitavad viimased uurimistulemused lõhe ja forelli puhul paremat soolestiku terviklikkust ja olulist soodsat toimet immuunsüsteemile. Käesoleva aasta kevadel tutvustas BioMar Bactocell® probiootikumi kui standardit enamikes Balti turu piirkonna meresumpades kasvatatava forelli söötades ning Christensen ei välista, et juba õige pea võib see hõlmata juba märksa laiemat tootevalikut. – Meil on Bactocell® probiootikumi tootva Lallemandiga pooleli mitmed huvitavad uurimisprojektid, mis materialiseeruvad loodetavasti juba õige pea uute või täiustatud toodete näol.
 

Nüüdsest veelgi parem sugukalasööt forellile!
Nüüdsest veelgi parem sugukalasööt forellile!